שעוני סרטינה

יצרנית השעונים השוויצרית סרטינה (Certina S.A) היא יצרנית שעונים המייצרת שעוני יוקרה לשוק הכניסה. החברה היא היום חלק מקונגלומרט שעוני היוקרה השוויצרי קבוצת סווטש (Swatch Group).

סרטינה הוקמה בשנת 1888 בעיירה גרנשן (Grenchen) שבשוויץ, על ידי אדולף ואלפרד קורט. בתחילת דרכם של האחים קורט הם היו יצרני מנגנוני שעונים וספקי רכיבים לתעשיית השעונים. צוות העובדים בסרטינה כלל שלושה עובדים, שעבדו בסדנה שהיתה מחוברת לבית משפחת קורט.

כמו יצרניות שעונים רבות כיום, בתחילת דרכה סרטינה לא ייצרה שעונים שלמים בעצמה, אלא ייצרה מנגנוני שעונים ורכיבים שונים לתעשיית השעונים עבור חברות אחרות. במרוצת השנים סרטינה הלכה והתרחבה. בשנת 1938, אז ציינה החברה 50 שנה להיווסדה, היא כללה 250 עובדים.

בתחילת דרכם, קראו האחים קורט לשעוני החברה “Grana”, קיצור של המילה “Granatus”, השם הלטיני לעיירה שלהם, גרנשן. רק בשנת 1938 התחילו לקרוא לחברה בשם סרטינה – Certina, מהמילה הלטינית "Certus"  – שמשמעותה "בטוח" או "ודאי".

סרטינה המשיכה להתרחב ובשנת 1955 הועסקו בסרטינה חמש מאות עובדים, שעבדו במפעל ומשרדי החברה. באותן שנים ייצרה סרטינה כ-1,000 שעונים מדי יום, אך סרטינה לא הסתפקה בכמויות הללו והחלה בתוכנית התרחבות, שהובילה לכך שבשנת 1972 הועסקו בחברה כ-900 עובדים, שייצרו כ-600 אלף שעונים מדי יום. בשנת 1983 הפכה סרטינה לחלק מקבוצת SMH – קבוצת סווטש כפי שאנו מכירים אותה כיום. המוטו של החברה לאורך השנים הוא "אמינות, דיוק וחדשנות" – “Reliability, Precision and Innovation".

למרות שהשם סרטינה לא נחשב בין הבולטים בתעשיית השעונים כיום, לסרטינה יש עבר מפואר בתעשיית השעונים. החברה מוכרת כיום בעיקר הודות לסדרת ה-DS שלה (על שם גופי השעונים שלה עם ה-“Double Security", אך בעבר היא הייתה אחת היצרניות החדשניות ופורצות הדרך בעולם השעונים.

בשנת 1936 הציגה סרטינה את השעון הדיגיטלי הראשון – שעון מכאני כמובן, שבמקום להציג את השעה בצורה המוכרת לנו משעונים אוטומטיים עם לוח המכיל ספרות ומחוגים, הציג ספרות משתנות בהתאם לשעה. בשנת 1959 הציגה סרטינה את שעון ה-DS הראשון שלה. השעון היה חדשני והכיל מנגנון שהוחזק במקום על ידי שני קפיצים בתוך גוף שעון עבה במיוחד. בשנת 1971 הציגה סרטינה את שעון ה-Biostar, השעון הראשון שהגיע עם יכולת לנטר את טמפרטורת הגוף של העונד אותו, הרבה לפני שמישהו דמיין בכלל שעונים חכמים.

בשנת 1976 השיקה סרטינה גרסה של שעון ה-DS שנקראה Diamaster, שעון שפורסם כבלתי ניתן לשריטה. אחד האנשים המפורסמים ביותר שענדו את השעון היה לא אחר מהמתאבק האגדי מוחמד עלי, אז עדיין בשם קסיוס קליי.

בשנים האחרונות סרטינה התמקדה בעיקר בשוק האירופאי כשהיא הפכה לספונסרית של קבוצת הפורמולה 1 של BMW Sauder כמו גם של מספר רוכבי אופנועים מקצועיים.

כיום נחשבת סרטינה למותג המוביל של קבוצת סווטש לשוק הכניסה-ביניים. סרטינה משווקת כיום מספר סדרות שעונים. בקולקציית הספורט של החברה ניתן למצוא את שעוני ה-DS-2, ה-DS Eagle, ה-DS Multi-8, ה-DS Podium במספר גרסאות וה-DS Sport. בסדרת ה-Aqua של החברה ניתן למצוא את סדרת ה-DS Action, ה-DS Action Diver וה-DS First. בסדרת ה-Urban של החברה ניתן למצוא את ה-DS-4, ה-DS-8 כרונוגרף Moon Phase, ה-DS Dream, ה-DS Prime וה-DS Stella. בסדרת ה-Heritage של החברה ניתן למצוא את ה-DS Caimano, ה-DS Powermatic 80 וה-DS-1.

בשנת 2014 ביצעה סרטינה מהלך לא כל כך מקובל בתעשיית השעונים, כששינתה את הלוגו שלה והפסיקה להשתמש בלוגו האדום הישן שלה ועברה להשתמש בלוגו ירוק עם סמל הצב. הצב מסמל הגנה מפני מים וזעזועים, כשכחלק מהמיתוג נבחר הצבע הירוק במטרה לפנות לפלח שוק יוקרתי יותר ובמטרה לבדל את המותג ממותג נוסף של קבוצת סווטש, טיסו.