רולקס דייטונה – האייקון הכי נחשק של רולקס

רולקס דייטונה – האייקון הכי נחשק של רולקס


פורסם ב :ספטמבר 24, 2019,על ידי :schneider

ספטמבר 24, 2019

נדמה כי אין אחד אשר לא מכיר את המותג רולקס הנחשב יוקרתי ומוכר בכל רחבי העולם. מאחורי המותג רולקס שלל המצאות וחידושים ואף אייקונים מפורסמים, אבל אנחנו כאן במטרה לסקר עבורכם את הרולקס דייטונה- האייקון הנחשק ביותר של רולקס. 

רגע לפני הצגת רולקס דייטונה

רגע לפני הצגת רולקס דייטונה, ניתן למצוא לא מעט חידושים ושינויים בענף השענות בשוויץ- ניתן לחלק את הענף ליצרניות שעונים סטנדרטיים כמו למשל שעוני עבודה ושעוני כרונוגרפים כאשר אחת מהן היא חברת אומגה אשר השעון שלה כבש באותן שנים את הירח.

 לעומת זאת, רולקס עשתה לא מעט ניסיונות להיכנס לשוק זה, כאשר אחד הניסיונות זכה לשם רולקס אויסטר כרונוגרף אשר יוצר בהיקף של מאות יחידות בודדות בתקופת השנים 1955- 1961. 

 המודדת הרשמית של מרוץ דייטונה

רולקס עשתה ניסיון להיכנס לשוק באמצעות מוצר הכולל שעון יד עם כרונוגרף .  במאה ה20 נדרשו מדידות זמנים במסגרת פעילות ספורטיבית וכאן נכנסה רולקס לתמונה. 

באותה תקופה רולקס הייתה מודדת הזמן הרשמית של מרוץ 24 שעות של דייטונה- מרוץ אשר נערך פעם בשנה בדייטונה ביץ' בפלורידה. היה זה בשנות ה30 כאשר רולקס  הציגה אטרקציה ייחודית , אשר כללה את ההתרשמות של נהג מרוצים בשם מלקולם קמפבל מהשעונים של רולקס אשר ענד במהלך המרוץ. רולקס נבחרה להיות המודדת הרשמית של המרוץ בשנים 1962, 1963 כאשר הוצג רפרנס דייטונה הנועד להדגיש את הקשר למרוץ המכוניות והשעון עוצב עבור נהגי מרוצים. 

רולקס דייטונה – האייקון הכי נחשק של רולקס

רולקס דייטונה – האייקון הכי נחשק של רולקס

 

דייטונה פול ניומן : רולקס החלה למשוך לא רק נהגי מירוצים אלא גם שחקנים 

  היה זה בשנות ה60 כאשר הדייטונה החל למשוך כמות גדולה של מעריצים לא רק מתחום המרוצים אלא גם מתחום הקולנוע כאשר המפורסם בהם היה השחקן פול ניומן.  מלבד כשרון המשחק שלו, היה ניומן חובב מירוצים ושם הכיר את המותג ואף הקפיד לעשות בו שימוש בכל מרוץ. בשנות ה80 הוצמד לחלק מהרפרנסים של הדייטונה כינוי – דייטונה פול ניומן על שמו של השחקן חובב המותג . הדגמים הפכו מבוקשים ביותר בקרב אספנים  כאשר היה ניתן לראות תופעה במסגרתה רבים עשו שימוש בשעון דייטונה רגיל תוך המרת המחוגים לדייטונה פול ניומן. 

כל דגמי דייטונה כללו מנגנון מתיחה ידנית

יצוין כי כל דגמי הדייטונה עד לשנת 1989 כללו מנגנון מתיחה ידנית קליבר 72, כאשר נוספו שינויים מטעם רולקס כדוגמת מנגנון בלימת זעזועים בייצור עצמי. נציין כי אורח החיים של הדייטונה ככרונוגרף מתיחה ידנית זכו למעמד של אייקון קצר לאחר ההשקה ובסוף שנות ה80 הדגם פינה את מקומו לטובת הדור השני של הדייטונה. 

 

הדור השני של הדייטונה – "דייטונה זניט"

בסוף שנות ה80 ותחילת שנות ה90 היה ניתן לראות שינוי משמעותי בעולם השענות אשר עבר הלאה, גם רולקס החליטה גם הדגם האייקוני שלה זקוק לשינוי משמעותי וגולת הכותרת הייתה מגנון אוטומטי. באותה תקופה מהנדסי רולקס החלו ללטוש את העיניים לעבר מנגנון ייחודי – מנגנון אל פרימרו של זניט . בחברת רולקס התלבטו רבות כאשר עיקר ההתלבטות נבעה סביב השאלה האם זניט תוכל לעמוד בהבטחה לאספקת מנגנונים מלאה ב10 השנים הקרובות, זאת בהתאם לדרישת רולקס. 

זניט אכן עמדו בהבטחה והתוצאה הייתה אחד הדגמים הייחודיים ביותר בהיסטוריה של רולקס אשר כלל בין היתר מנגנון אוטומטי של אל פרימרו ,כאשר רולקס ביצעה בו מספר שינויים וקראה לו קליבר 4030. השינוי המשמעותי ביותר היה צמצום היקף הפעימות בשעה.  נציין כי היו עוד גרסאות במסגרת הדור השני של הדייטונה כדוגמת רולקס דייטונה רפרנס 16520 אשר נחשב לרפרנס מבוקש של הדייטונה והיה עשוי פלדה עם לוח שחור או לבן. דגם נוסף היה רולקס דייטונה רפרנס 16518 אשר נמכר עם רצועות עור. 

   

הדור השלישי של הדייטונה – מנגנון כרונוגרף אין-האוס אוטומטי

בשנת 2000 הציגה חברת רולקס את מנגנון הכרונוגרף האוטומטי הביתי הראשון שלה. לאחר שנים רבות של חידושים אשר באו לידי ביטוי בדגמים אחרים, בין אם מדובר בשעוני צלילה או בין אם בשעון פרזידנט אשר כלל מנגנון אוטומטי- רולקס הוציאה סוף סוף מנגנון כרונוגרף משלה אשר היה ידוע בשם קליבר 4130 של רולקס, כאשר כוונת רולקס הייתה להציג מנגנון יעיל ועמיד אשר יהיה קל לטיפול.  

החדשנות באה לידי ביטוי בקלאץ' אנכי אשר אפשר לעצור במטרה לחדש את פעילות הכרונוגרף. אותו מנגנון הציג סטנדרטים גבוהים ושוב רולקס הוכיחה כי מדובר בחברה בעלת יכולות טכנולוגיות חדישות. דגם מסוג דייטונה 116520  נחשב לדגם חדיש הבא לידי ביטוי בין היתר בגימור מבריק והיה ניתן לראות כי מחוני השעון גדלו במקצת. 

 לרגל 50 שנה לדייטונה הציגה רולקס דגם חדש

היה זה בשנת 2013 במסגרת 50 שנות חגיגה לדייטונה כאשר רולקס הציגה דגם חדש 116506 אשר נועד להנציח את שנות השירות של הדייטונה. שלוש שנים מאוחר יותר בשנת 2016, הציגה רולקס שינוי נוסף בדייטונה תוך החלפת הבזל לבזל העשוי סרהכרום. 

 

המקרה החריג אשר התרחש בתערוכת באזל וולרד

היה זה מקרה חריג אשר התרחש בתערוכת באזל וולרד בשנת 2018 במסגרתה הוצג דגם 

116595RBOW – דגם העשוי ממתכות יקרות בלבד הכולל זהב צהוב או לבן וגולת הכותרת הייתה שיבוץ יהלומים.  היה ניתן לנחש כי שעון מסוג זה יזכה לפחות ביקוש בהשוואה לדגמי הפלדה אשר היו פופולריים במיוחד, אך דווקא שעון זה אשר אינו עשוי פלדה נחשב מבוקש ביותר. 

הדייטונה – הדגם הפופולרי של רולקס

כיום ניתן למצוא כמות גדולה של רפרנסים הכוללים שילובים שונים של מתכות יקרות וצבעי לוחות וכו סוגים שונים של רצועות. ההנחה כי הדייטונה נחשב לאחד הדגמים הפופולריים ביותר של רולקס, כזה אשר נמצא ברשימות המתנה.