איך לשמור על השעון שלכם – הטיפים

איך לשמור על השעון שלכם – הטיפים


פורסם ב :פברואר 20, 2020,על ידי :yaniv

פברואר 20, 2020

אין ספק שחלק מהקסם המיוחד של שעונים אוטומטיים טמון ביכולת שלנו "לשחק" או אם תרצו "להתעסק" עם השעון. למתוח אותו, לכוון את השעה והתאריך באופן ידני, להרגיש את מנגנון השעון פועל ולשמוע את ה"טיק-טיק" שהמנגנון מייצר. אבל לצד הקסם הבלתי מבוטל של השעונים הללו, יש גם לא מעט אפשרויות שבהם אפשר לפגוע בהם. הכנו לכם מדריך עם מספר דרכים שבהן אתם יכולים לפגוע בשעון שלכם, בלי שבכלל התכוונתם לזה. איך לשמור על השעון שלכם – הטיפים שאתם חייבים להכיר.

שינוי התאריך בשעה לא נכונה

מה זה שעה לא נכונה? אם אתם בעלי שעון מכאני, כדאי שתכירו את טווח השעות "הלא טובות" – בין 10 בערב ל-2 לפנות בוקר. זה הזמן שבו לא כדאי לכם להתעסק עם התאריכון בשעון שלכם וכדאי לכם להמתין לשעות הבוקר כדי לעשות זאת. הסיבות לכך מכאניות וזה לא המקום להיכנס אליהן ובשעונים חדשים זה לא בדיוק פוגע בשעון, אבל עדיין, תסמכו על ההמלצה שלנו, אל תכוונו את התאריך בשעון שלכם בין השעות האלה.

חשיפה של השעון שלכם לקרינה מגנטית

אם אין לכם שעון כמו רולקס מילגאוס עם עמידות מיוחדת לקרינה מגנטית, כדאי שתחשבו שענייה איפה אתם מניחים את השעון שלכם בלילה. קרינה מגנטית ממוצרים כמו רמקול בלוטות' או רמקולים כאלו ואחרים שנמצאים על השידה לידכם, יכולה לפגוע בקפיצים בשעון ולגרום לפגיעה משמעותית במנגנון השעון. אמנם גם כאן, יש לא מעט שעונים חדשים שמגיעים עם קפיצים מחומרים בעלי עמידות מגנטית גבוהה במיוחד, אבל עדיין עדיף שלא תסכנו את השעון שלכם.

איך לשמור על השעון שלכם - הטיפים שיעזרו לכם לשמור על השעון שלכם לאורך שנים.

איך לשמור על השעון שלכם – הטיפים שיעזרו לכם לשמור על השעון שלכם לאורך שנים.

להשתמש בשעון שלכם מתחת למים

נכון, קניתם שעון צלילה עמיד למים בעומק של עד ל-100 או אפילו 200 מטרים. זה עדיין לא אומר שאתם יכולים להשתמש בשעון מתחת למים. מה הכוונה שלנו? אתם יכולים לענוד את השעון מתחת למים, אבל שלא תנסו לחשוב על להפעיל את הכרונוגרף מתחת למים או בטעות לפתוח את הכתר של השעון כי נזכרתם שלא כיוונתם את השעה. לפני כל כניסה למים וודאו שכל הכתרים והכפתורים השונים בשעון סגורים ונעולים היטב כדי שמים לא יחדרו בטעות לגוף השעון ויגרמו לנזק משמעותי.

לא לטפל בשעון שלכם

אנחנו לא מדברים על לנקות אותו או לשטוף את הרצועה, אלא לקחת את השעון לטיפול אצל שען מקצועי. ההמלצה הגורפת בקרב אנשי מקצוע היא לקחת שעון לטיפול אחת לשלוש עד חמש שנים, כדי לוודא שאין שחיקה של רכיבים שונים במנגנון ועל הדרך לוודא איטום למים של גוף השעון.

עודף-פוליש לשעון שלכם

השעון שלכם נשרט או קיבל קצת יותר מדי סימני שימוש? לפני שאתם רצים לשען לבצע פוליש לשעון, כדאי שתעצרו שניה. בכל פעולת פוליש שאתם מבצעים לשעון, אתם בעצם מסירים ממנו שכבה נוספת של מתכת או זהב, כשבמקרים מסוימים אתם יכולים אפילו לפגוע בצורה של השעון או לגרום לחלקים מסוימים בגוף השעון לאבד את החדות שלהם. זה עוד לפני שדיברנו על שעוני וינטאג', שם הערך שלהם צונח באופן משמעותי כשמדובר בשעון שעבר פוליש על פני שעון שלא עבר טיפול כזה לעולם (תתפלאו, אנשים מעדיפים שעוני וינטאג' עם כמה שיותר סימני שימוש …). אם בא לכם לחדש את השעון, עשו זאת במידתיות, ולאחר תקופה ארוכה של שימוש.

מתיחת יתר של השעון

גם כאן, שעונים מודרניים מצוידים בפטנטים שונים שאמורים למנוע מקרים של מתיחת יתר של קפיץ השעון, אבל עדיין יש לא מעט שעונים שאפשר לפגוע בהם בצורה של עודף מתיחה של קפיץ השעון (שעונים מכאניים בעלי מתיחה ידנית בלבד). לא צריך לחכות ממש עד לרגע שלא ניתן לסובב יותר את הקפיץ, אלא לחכות לרגע שאתם מתחילים להרגיש התנגדות במתיחה ולהבין שאתם מתקרבים לאזור שמסוכן לקפיץ השעון שלכם.

שימוש לא נכון במנגנון הכרונוגרף

אם השעון שלכם מצויד במנגנון כרונוגרף, הוא מגיע עם שני כפתורים – כפתור אחד מתחיל ומפסיק את ספירת הזמן, כשהכפתור השני מאפס את פונקציית הכרונוגרף. תמיד, אבל תמיד, לוחצים על כפתור האיפוס, רק אחרי שעצרתם את מדידת הזמן, אם אתם לא רוצים לפגוע במנגנון הכרונוגרף של השעון שלכם, אלא אם מדובר בשעון עם קומפליקציית Flyback Chronograph, אבל בואו נשאיר את ההסברים על הקומפליקציה הזאת לפעם אחרת ופשוט תאמינו לנו ותשננו – כרונוגרף מאפסים רק אחרי שעוצרים.