fbpx

אוריס

אוריס (ORIS) היא יצרנית שעונים שוויצרית, אשר הוקמה בשנת 1904 על ידי פול קאטין וז’ורז’ כריסטיאן, בעיירה הולשטיין שבשוויץ. השניים רכשו את מפעל השעונים Lohner & Co שנסגר זמן קצר לפני כן ולאחר שחתמו על חוזה עם ראש העיר המקומי, המפעל שלהם יצא לדרך, כשהוא נקרא על שם נחל שעבר קרוב לעיירה. השניים ייצרו בתחילה שעוני כיס, כשכבר עם פתיחת המפעל הם העסיקו 67 עובדים בשנה הראשונה.

ב-1906 אוריס פתחה מפעל הרכבה נוסף בעיירה הסמוכה הולדרבנק ומפעל נוסף הוקם בעיירה קומו בשנת 1908. בשנת 1911 הפכה אוריס למעסיק הגדול ביותר בהולשטיין, עם מעל ל-300 עובדים, כשהיא אפילו דאגה לבנות בתים עבור העובדים שלה. במרוצת השנים אוריס הלכה והתפתחה ופתחה מפעלים נוספים ברחבי שוויץ.

 

בשנת 1927, זורז’ כריסטיאן, אחד ממייסדי החברה, נפטר וז’אק-דוד לה-קולטרה הפך לנשיא מועצת המנהלים של החברה. לה-קולטרה היה נכדו של אנטואן לה-קולטרה ומי שהתאחד עם אדמונד ייגר בשנת 1937 כדי להקים את ייגר לה-קולטרה. שנה לאחר מותו של כריסטיאן, אוסקר הרצוג, שהיה הגיס שלו, הפך למנכ”ל החברה, תפקיד אותו הוא מילא במשך 43 שנים, במהלכן החברה הלכה וגדלה.

בסוף שנות השישים, אוריס העסיקה 800 עובדים במפעלים השונים שלה בשוויץ וייצרה 1.2 מיליון שעונים מדי שנה, מה שהפך אותה ליצרנית השעונים העשירית בגודלה בעולם. אוריס ייצרה באותה תקופה את הכלים והמכונות עבורה ואפילו החזיקה במסלול הכשרה במסגרתו הכשירה החברה 40 מהנדסים ושענים מדי שנה.

מ-ASUAG ל-ORIS SA

בשנת 1970, אוריס ויתרה על העצמאות שלה והפכה לחלק מקבוצת of Allgemeine Schweizer Uhrenindustrie AG (ASUAG), מי שהפכה לאחר מכן לקבוצת סווטש, כשבאותה תקופה, לראשונה בהיסטוריה שלה, אוריס החלה לייצר שעוני קוורץ. בתחילת שנות השמונים, שיאו של משבר הקוורץ, אוריס העסיקה רק כמה עשרות עובדים. בשנת 1981, אוריס הפסיקה לייצר מנגנונים לחלוטין.

באותה תקופה בערך, החל הרנסנס של החברה. המהלך החל עם ההשתלטות של ד”ר רולף פורטמן, מנכ”ל החברה, ביחד עם אולריך וו. הרצוג, מנהל מערך השיווק של החברה, על מה שנשאר בעצם מאוריס ההיסטורית בשנת 1982 והפכו אותה ליצרנית עצמאית שוב פעם. השניים הקימו את ORIS SA, כפי שאנו מכירים אותה עד היום והחליטו להפסיק לייצר שעוני קוורץ ולהתמקד אך ורק בשעונים מכאניים. אוריס ייצרה את שעון הקוורץ האחרון שלה בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת ומאז כאמור החברה מייצרת רק שעונים מכאניים.

המילניום החדש באוריס

עם תחילת המילניום, אוריס החליטה להתמקד בארבע סדרות שעונים – שעוני צלילה, תעופה, ספורט מוטורי ושעוני “תרבות” – שעוני דרס. בשנת 2002 אוריס הציגה את מה שנרשם כסימן מסחרי שלה מאז, הרוטור האדום של מנגנוני השעונים שלה. בשנת 2004, אוריס הציגה את מערכת ה-Quick Lock System, שאפשרה נעילה מהירה של כתר השעון באמצעות סיבוב יחיד של 120 מעלות כנגד כיוון השעון של הכתר. ב-2009 אוריס הציגה את ה-Rotation Safety System, מערכת שנועלת את הבזל החד-כיווני של בזל השעון, כדי למנוע תזוזות לא רצויות של הבזל בזמן צלילה מתחת למים. בשנת 2014, אוריס ציינה 110 שנות ייצור שעונים עם המנגנון תוצרת בית הראשון שלה מזה 35 שנה. קליבר 110 של אוריס היה מנגנון מתיחה ידנית עם רזרבת כוח של 10 ימים ועם מחוון רזרבת כוח לא לינארי, שנרשם גם הוא כפטנט של החברה. אוריס החליטה להתמקד מאז בשוק הביניים בעולם השעונים, משהו שהיא עושה בהצלחה רבה מאז כשהיא נחשבת לאחת החברות המובילות בקטגוריית שוק הביניים. הודות למחירים הנגישים יחסית שלהם, שעוני אוריס חדשים וכמובן שעוני אוריס יד שניה מהווים אופציית רכישה נהדרת עבור חובבי שעונים בתקציב מוגבל שמעוניינים לרכוש שעון שוויצרי מבלי לקרוע את הכיס.

בין הדגמים הבולטים של שעוני אוריס יד שניה ניתן לציין את שעוני סדרת האוריס AQUIS, שעוני הצלילה המוצלחים של החברה שמגיעים בתג מחיר אטרקטיבי יחסית לשעוני צלילה שוויצריים, כשהם מגיעים עם בזל קרמי.

הדגמים הבולטים של שעוני אוריס יד שניה בתחום התעופה הם שעוני האוריס Big Crown, שעונים עם עיצוב ייחודי שקנו להם מקום של כבוד בעולם שעוני התעופה.

כמו יצרניות שעונים שוויצריות אחרות, לאוריס יש גם שעונים במהדורות מוגבלות כמו אוריס TT3 Formula Gold LE או ה-Col Moschin Limited Edition, כשאוריס משתפת פעולה עם יצרנית הרכב הגרמנית אאודי ומשיקה גם שעונים במהדורות מוגבלות ביחד איתה.

דילוג לתוכן